Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kurtova smrt

28. 7. 2007

Oficiální verze zněla: "Zpěvák rockové skupiny Nirvana byl dnes ráno nalezen mrtev ve svém domě. Cobain zemřel pravděpodobně přede dvěma dny na následky rány ze střelné zbraně, která zasáhla obličej. Nebylo tajemstvím, že zpěvák měl déletrvající problémy s heroinem, ke kterému jej dovedly trvalé žaludeční bolesti. Jak prohlásil letos v lednu v časopise Rolling Stone, několikrát ho už dovedly na pokraj sebevraždy. Přesto je Cobainova smrt pro celý hudební svět velkým překvapením." Tak jako má každé nečekané úmrtí svou oficiální verzi, tak má i verzi neoficiální a mnohem přitažlivější. Ostatně dodnes se traduje, že se Jim Morrison ve skutečnosti předávkoval, Elvis Presley žije a Marilyn Monroeovou zabila CIA. A stejně tak i fanoušci Kurta Cobaina tvrdí: "Žádná sebevražda, byla to sprostá vražda!"

 

PÁTÉHO DUBNA 1994

 

Vzal krabici od doutníků a vyndal z ní igelitový sáček s uhlově černým mexickým heroinem za sto dolarů. Vzal si z něj hrstku o velikosti dvou kostek cukru a nasypal ho na lžíci. Systematicky a zkušeně si připravil heroin a stříkačku a vpíchl si ji do paže hned nad loktem, kousek od vytetovaného K. Teď si musí pospíšit. Všechno mu mizelo v mlze. Vzal těžkou kulovnici a vložil si ji do úst proti hornímu patru. A pak byl najednou pryč . Tak popisuje poslední okamžiky Kurta Cobaina jeho životopisec Charles R. Cross v knize Těžší než nebe. Mohlo to tak být a nemuselo. Jisté je pouze to, že v pátek 8. dubna brzy ráno dorazil na Lake Washington Boulevard 171 v Seattlu elektrikář Gary Smith. Už od čtvrtka zde s kolegy zaváděli nový bezpečnostní systém. Smith zrovna pracoval poblíž skleníku a nahlédl dovnitř. "Na zemi tam leželo tělo.

Myslel jsem, že je to figurína, ale pak jsem si všiml, že má v pravém uchu krev," vypověděl posléze do protokolu. Za několik minut už zprávu o mrtvole v domě Cobainových vysílala seattleská rozhlasová stanice KXRX, do hodiny obletěla celý svět. Dokonce dřív, než se potvrdilo, že jde skutečně o tělo Kurta Cobaina. To dosvědčily až otisky prstů sejmuté z kulovnice - shodovaly se s otisky vedenými v záznamu o zatčení z důvodů domácího násilí. Jen čtyři štítky s otisky se nedaly identifikovat, což později bude hlavním argumentem všech zastánců teorie o Cobainově vraždě. Podle doktora Hartshornea, který prováděl pitvu, byl důvod nečitelných otisků snadno vysvětlitelný: "Museli jsme Kurtovi zbraň z ruky vypáčit, protože ho již zachvátila posmrtná ztuhlost. Osobně jsem si jist, že na té zbrani Kurtovy otisky byly, protože ji svíral v ruce. Provedl jsem velice pečlivou pitvu, ale naprosto nic nenasvědčovalo tomu, že by se nejednalo o sebevraždu. I kdyby se dal zpochybnit ten, kdo zmáčkl spoušť, pak existují nesporné důkazy, že hladina heroinu v Cobainově těle byla natolik vysoká, že by nedokázal žít o moc déle, než vyšel výstřel z kulovnice."

Ostatně i policie věnovala vyšetřování zvýšenou pozornost - přes čtyřicet dnů prošetřování a více než dvě stě hodin výslechů nejrůznějších svědků. I její závěr byl jasný - sebevražda. Potvrzoval ji i dopis na rozloučenou.

 

COURTNEY LOVE

 

Cobainova manželka a matka jejich dcery Frances Bean Cobainové, zpěvačka a herečka Courtney Love, byla v době tragédie hospitalizována v losangeleské protidrogové léčebně Exodus. Přihlásila se tam ve čtvrtek večer, poté, co ji policie zadržela na zvratky a krví potřísněném pokoji v hotelu Peninsula. Našli u ní stříkačku, nepopsaný bloček lékařských receptů a malý balíček, údajně s heroinem. O Kurtově smrti jí řekla její advokátka Rosemary Carrollová. Neprodleně odletěly do Seattlu, dům už obléhaly televizní štáby a fanoušci. Courtney vešla do neuklizeného skleníku a namočila si ruce v Kurtově krvi. Klečela na podlaze, modlila se, kvílela a skučela, vzpínala krví zbrocené ruce a ječela: "Proč?!" Pak našla kousek Kurtovy lebky s vlasy, který umyla, vyšamponovala a schovala si ho. Pohřeb se konal 9. dubna. Courtney už nechala vyrobit sádrový odlitek Kurtových rukou, teď přistoupila v kapli k mrtvému tělu svého muže.

 

Bylo to poprvé po deseti dnech, co ho viděla. Ležel na stole se zašitýma očima. Courtney ho hladila po tvářích, mluvila na něj, pak mu odstřihla pramen vlasů a chomáček chlupů v ohanbí. Nakonec se na Kurta vyšplhala, obkročmo si na něj sedla, položila si mu hlavu na hruď a skučela: "Proč? Proč? Proč?" Tak to alespoň líčí očití svědci. Urnu s Kurtovým popelem obdržela Courtney přesně o týden později. Podle svých vlastních slov z ní odebrala plnou hrst popela a zbytek zakopala pod vrbou před domem. V květnu odjela s trochou popela do buddhistického kláštera Namgyal poblíž Ithaky. Nakonec se jí podařilo mnichy přesvědčit, aby jí dali rozhřešení, popel posvětili a vyrobili z něj památnou sošku tsatsa. Urna s Kurtovými ostatky zůstala zakopána na Lake Washington Boulevardu 171 až do roku 1997, kdy Courtney dům prodala. S Frances a Kurtovou urnou se pak odstěhovala do Beverly Hills.

V roce 1999 uplynulo pět let od Kurtovy sebevraždy a jeho matka Wendy se tohoto výročí rozhodla využít k poslednímu rozloučení se svým synem. Jedenatřicátého března, v den Památky padlých, uspořádala malé setkání nejbližších rodinných příslušníků, kdy šestiletá dcera Frances rozptýlila za přednesu buddhistické modlitby za Wendyiným domem zbylý popel do potoka McLane Creek. Popel se rozpustil a odplul s proudem.

 

NÁJEMNÁ VRAŽDA?

 

Byla to sama Courtney, kdo si najal soukromého detektiva Toma Granta, aby pátral po Cobainovi, když utekl z protidrogové léčebny, zatímco ona byla v Los Angeles. Jenomže Kurt byl nezvěstný. Grant dokonce Courtney požádal, aby se vrátila do Seattlu a pomohla ho hledat. Podle jeho mínění trpěl sebevražednými sklony. Courtney to odmítla. Znovu se oba setkali až na Cobainově pohřbu. Krátce po něm se Grant nechal slyšet, že si svou cestou do LA Courtney akorát vytvořila skvělá alibi na dobu Kurtovy smrti. Teď už po něm nikdo nechtěl, aby dál vyšetřoval, bylo to jeho vlastní rozhodnutí. Nejprve se mu podařilo zjistit, že Cobain zanechal dva dopisy na rozloučenou, což v prosinci potvrdila i Courtney.

V rozhovoru pro časopis Rolling Stone dokonce přiznala, že v druhém dopise Cobain zmiňuje svou touhu se s ní dát rozvést. Dopis však nikdy nikdo neviděl, Courtney ho podle svých slov spálila. Tady Grant objevil důvod, proč by na Kurtově smrti mohla mít Courtney zájem - rozvodem by přišla o spoustu peněz, které Cobain vydělával. Další nejasnost se objevila v tzv. římském incidentu - během turné se Cobain 4. března 1994 ocitl v římské nemocnici nadopovaný alkoholem a rohypnolem. Courtney to po jeho smrti označila za jeho první sebevražedný pokus. Grant však zjistil, že Cobain doktoru Gallettovi, který ho léčil, několikrát výslovně řekl, že nešlo o sebevražedný pokus - nevzpomínal si, jak se mu vražedný koktejl dostal do těla. Tím spíše, že lékařský předpis na značné množství rohypnolu byl vystaven na jméno Courtney Love. Největší pozdvižení však vyvolala zpráva Eldona Hokea, zpěváka skupiny The Mentors. Sám se přihlásil na policii, kde uvedl, že mu Courtney Love tři měsíce před Cobainovou smrtí nabídla padesát tisíc dolarů, pokud jejího muže zabije. Courtney to při výslechu pochopitelně popřela. Hoke byl podroben výslechu na detektoru lži, podle něhož s jistotou na 99,7 procenta mluvil pravdu. Dne 18. dubna 1997 ho z domu odvedl neznámý muž, který si s ním chtěl v nedalekém baru promluvit o Cobainovi, vypověděli následně jeho spolubydlící. Druhý den byl Hoke nalezen na železniční trati v Riversidu mrtev. Na závěr svého šetření vyzpovídal Tom Grant několik Cobainových nejbližších přátel. Mark Lanegan ze skupiny Screaming Trees uvedl, že Kurt za celou dobu jejich patnáctiletého přátelství neprojevil ani jednou sebevražedné sklony.

Michael Stipe z R.E.M. prohlásil, že mu Kurt krátce před smrtí přislíbil, že ho navštíví v nahrávacím studiu, kde společně složí několik písní. Další z jeho kamarádů, Dylan Carlson, tvrdil, že se Kurt chystal odjet s dědečkem rybařit. "Dělal by člověk chystající se k sebevraždě takovéto plány?" ptá se Tom Grant. A navíc jsou zde ty nejasné otisky prstů. To vše posloužilo, aby se Internet zaplnil několika desítkami webových stránek, které detailně analyzují celý Cobainův život, a zejména jeho poslední dny - všechny končí jednoznačným přesvědčením, že šlo o vraždu. A tu podle mnohých spáchala jeho žena Courtney Love. Ještě za Cobainova života prosazovala skupina občanů z jeho rodného Aberdeenu, aby mu zde byla postavena socha. Nestalo se tak ani po Kurtově smrti. Pomník mu tedy vytvořili až fanoušci na webových stránkách. Sice virtuální, ale trvalý. I když by o něj Kurt Cobain v nejmenším nestál.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Místo Kurtovi smrti

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář