Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hole

6. 9. 2007

Kapela je založena v roce 1989 Courtney Love a Ericem Erlandsonem. Dalšími členy byly baskytaristka Jill Emery a bubenice Caroline Rue. V roce 1990 vydávají debut s názvem Pretty On The Inside. Po jeho vydání byl natočen videoklip a zpočátku měla kapela úspěch. Kritici ovšem desku označili za velmi nekompromisní, tvrdou a dokonce až „nestravitelnou“.
Druhá deska Hole vychází v roce 1994 a nese název Live Through This (Přežij to). Ovšem čtyři dny před uvedením alba na trh Kurt spáchal sebevraždu a Courtney byla napadána a obviňována z jeho smrti. Kvůli tomu také přerušila odvykací léčbu a zase spadla do drog. I přes tohle všechno se Courtney nenechává odradit a rozhoduje se, že své nové album stejně podpoří, i když zpětně se přiznává, že to byla obrovská chyba. Turné muselo být přerušeno, když se během něj Kristen Pfaff (kytaristka) předávkovala heroinem a byla nalezena mrtvá. Aby všem zlým jazykům dokázala, že není žádná porcelánová panenka a jen tak něco ji nerozhodí, pokračovalo se v turné a Kristen byla nahrazena Melissou Auf Der Maur. Turné bylo ovšem katastrofa. Když nebyla Courtney na pódiu sjetá tak byla opilá a mezi vzlyky nadávala na Kurta za to, že ji a Frances opustil.
Jako singly vychází Doll Parts, Miss World a Violet a ke všem jsou také natočeny videoklipy. Všechny tyhle písničky se stávají hity v žebříčku TOP60.
Fanoušci (kterých po vydání alba Live Through This výrazně přibylo) si žádají něco nového. Pro jejich klid vychází v roce 1995 album Ask For It. Album My Body, The Hand Grenade vychází z podobných důvodů a kritici Hole napadají pro neschopnost vytvořit nové album, které nebudě těžit z úspěchu Live Through This. To se ovšem mýlí.
Hole se konečně sesednou, zavřou se do nahrávacího studia a výsledkem je album Celebrity skin, které už není tak divoké a „rozevané“ jako Pretty on the inside a je mírnější než Live Through This. Tohle album nejspíš pro kapelu znamenalo zlom. Krátce po uvedení na trh se totiž stalo platinové. V textech se píše hlavně o drogách, smrti, společnosti a středním proudu.
Jako videoklipy vychází titulní píseň Celebrity Skin, Malibu, Gold Dust Woman (kde má Courtney černé vlasy) a provokativní Be A Man (kde má zase vlasy modré a skoro v celém vidoklipu je nahá). Ale vrcholem alba je bezpochyby píseň Northern star, která je určitě o Kurtovi a na turné ji Courtney zazpívala s tolika emocemi a s takovou bolestí, že si získala ohromný úspěch.
V roce 2002 skupina Hole ohlašuje svůj rozpad.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář