Jdi na obsah Jdi na menu
 


Grunge

6. 9. 2007

Grunge je žánr na pomezí hardrocku a alternativního rocku vycházející s hardcore punku, heavy metalu a indie rocku. Jeho původ leží v polovině v 80. let ve státě Washington, především v okolí města Seattle. Název stylu údajně pochází od Marka Arma z Mudhoney a znamená "roztrhaný, špinavý".

Typickým grungeové hudby jsou "špinavé" zvuky kytary a silné riffy. Texty se zabývají většinou společenským odcizením, touhou po svobodě, nudou a depresemi ať už ze smířené nebo rozzlobené pozice. Ve stylizaci kapel je časté napadání glam-metalové scény 80. let, to se odráželo například nechutí k pompézním představením.

První grungeové kapely byly ovlivněny především lokálními punkovými skupinami a skupinou Melvins. Mezi jiné zdroje patří alternativní rock jako Sonic Youth a Dinosaur Jr. zároveň s proto-punkem jako The Stooges a MC5. První skupinou považovanou za grungeovou jsou seattleští Green River, jejíž členové později stáli u zrodu Mudhoney a Pearl Jam. Na vrchol popularity se grunge dostal v roce 1991 kdy vyšlo album skupiny Nirvana, Nevermind, v té době už však byli zaběhlé i další skupiny jako Soundgarden a Screaming Trees. Dalším významou událostí bylo vydaní alba Ten skupiny Pearl Jam.Po smrti zpěváka Nirvany Kurta Cobaina v roce 1994 začal žánr pohasínat, přestože se objevil styl zvaný post-grunge jako například australští Silverchair nebo britští Bush. Na druhou stranu grunge způsobil praktický konec glam-metalu a ovlivnil důležitou část alternativního rocku, který vznikal od 90. let. Zvláštním podžánrem je také Riot Grrrl, jakýsi "feministický grunge" představovaný například skupinou Hole.

Ke grunge patří i typický styl oblékání, mezi jehož hlavní znaky patří obliba starého oblečení, flanelových kostkovaných košil, roztrhaných džínů, tenisek Converse a hardcoreové etiky DIY (Do It Yourself-"Udělej si sám"). V původním slova smyslu však také grunge znamenal typické oblékání v menších městech v okolí Seattlu přizpůsobený chladnému počasí.

Významné grungeové skupiny:

Alice In Chains

Babes In Toyland

Green River

Hole

L7

Mad Season

Mother Bone Love

Mudhoney

Nirvana

Pearl Jam

Screaming Trees

Soundgarden

Stone Temple Pilots

Temple of Dog

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář